Očekujemo Vas na LogiMAT-u 2025! Zatražite svoj besplatan e-kod za ulaz na office@stamh.com
18/03/2024

Magacin Automatizacije za palete u distributivnom centru vodeće logističke kompanije

AUTOMATIZACIJA SKLADIŠTA, UKLJUČUJUĆI 4 VILJUŠKARSKE DIZALICE, TRANSPORTNI SISTEM PALETA I SOFTVER ZA AUTOMATIZACIJU KOJI RADI U 2 RASHLADNE KOMORE VISINE VIŠE OD 35 METARA

STAMH Group je projektovala i implementirala potpuno novi automatizovani sistem skladištenja za palete u dve hladnjačke komore za vodeću logističku kompaniju Keller Logistic u Rumuniji. Distribucioni centar je opremljen sa 9 dokova za utovar kamiona. Jedna od hladnjačkih komora može da radi na temperaturama od +5°C do -22°C, dok druga radi na -27°C. Obe hladnjačke komore su opremljene sa ukupno 4 dizalice za palete. One skladište i preuzimaju palete težine do 1 tone u samonosivom sistemu regala ukupne visine preko 35 metara i ukupne dužine preko 70 metara.

Kapacitet hladnjačke komore 1 je 4,976 paleta, smeštenih na posebnom temperaturnom režimu, na -27°C; Kapacitet hladnjačke komore 2 je 5,392 paleta. Mogu se skladištiti na temperaturama od +5°C do -22°C, u zavisnosti od specifičnih zahteva.

Automatizovani sistemi skladištenja za palete mogu se prilagoditi zahtevima svakog skladišta, distribucionog centra ili centra za ispunjenje. Modularni koncept automatizacije mašina omogućava pristup i duboku prilagodljivost prema intralogističkim zahtevima svakog pojedinačnog skladišta, a istovremeno obezbeđuje pouzdanost korišćenjem dobro poznatih i testiranih komponenti.

 

SOFTVER ZA AUTOMATIZACIJU SKLADIŠTA OD STRANE STAMH SOLUTIONS

SPECIJALIZOVANA SOFTVERSKA REŠENJA ZA AUTOMATIZACIJU SKLADIŠTA, KOJA RADE NA VIŠE NIVOA – ERP – WMS – WCS/MFS I PLC

Nova automatizovana skladišna i distribuciona jedinica u skladištu Keller Logistic se upravlja softverskim sistemima za automatizaciju skladišta na više nivoa. Na prvom nivou softvera, ERP sistem upravlja dragocenim podacima vezanim za nabavku, računovodstvo, narudžbine, prodaju, isporuke i logistiku.

Povezani WMS (Sistem za upravljanje skladištem) ima interfejs koji omogućava:

 

  • Centralizovano praćenje aktivnosti u skladištu;
  • Dinamičke podatke u realnom vremenu;
  • SCADA vizualizaciju svih automatizovanih operacija u skladištu;
  • Upravljanje inventarom;
  • Različite vrste delimičnih ili potpunih inventura koje ne ometaju radni proces;

 

Integracija WMS softvera za skladište u novo skladište dovodi do optimizacije automatizovanih operacija u skladištu, bržeg ispunjenja narudžbina, smanjenja operativnih troškova i boljih temelja za informisane odluke zasnovane na podacima.

Stručnjaci iz STAMH Solutions obezbeđuju obuku za sve korisnike softverskog sistema, koji može raditi autonomno nakon otprilike 2 nedelje.

 

KAKO FUNKCIONIŠU VCS / MFS SOFTVERSKA REŠENJA ZA AUTOMATIZACIJU SKLADIŠTA?

NA SLEDEĆEM NIVOU SOFTVERA ZA AUTOMATIZACIJU SKLADIŠTA SU TAKOZVANI WCS / MFS SISTEMI - SISTEMI ZA KONTROLU SKLADIŠTA I REŠENJA ZA PROTOK MATERIJALA. SOFTVER, ODGOVORAN ZA DOBAR PROTOK U DISTRIBUTIVNOM CENTRU

Ova softverska rešenja kontrolišu i koordiniraju sve automatizovane sisteme u skladištu - dizalice za palete, sisteme transportera za palete i mobilne terminale.

Što se tiče svih tehnologija automatizacije skladišta, WCS/MFS su odgovorni za optimizaciju redosleda zahteva za svaki automatizovani uređaj, ravnotežu opterećenja između automatizovanih skladišnih sistema, pružanje tačne mape protoka materijala u skladištu, kontinuirano praćenje sistema i izveštavanje o greškama za brzo rešavanje. Ovi sistemi upravljaju 4 dizalice za palete u skladištu, svim sistemima transportera za palete, kao i svim sistemima za sortiranje.

WCS/MFS rešenja se karakterišu svojom stabilnošću, modularnošću i pouzdanošću. Softverska arhitektura omogućava testiranje pojedinačnih elemenata softvera za automatizaciju skladišta odvojeno i čak ažuriranje kao poseban modul softvera za automatizaciju skladišta.

Nakon što primi takozvani transportni zahtev, softver za automatizaciju automatski generiše zadatke za automatizovane skladišne sisteme i mašine u skladištu.

 

PLC PROGRAMIRANJE - IMPLEMENTACIJA PROGRAMABILNIH LOGIČKIH KONTROLERA U KELLER LOGISTIC AUTOMATIZOVANOM SKLADIŠNOM SISTEMU ZA PALETE

Na terenu – unutar potpuno automatizovane skladišne jedinice – radi brojne PLC jedinice ili programabilni logički kontroleri. Oni kontrolišu svaku pojedinačnu automatizovanu mašinu u automatizovanom skladištu za palete, a zadaci PLC-a uključuju automatizovano izvršavanje zahteva, definisanih softverom WCS/MFS na višem nivou.

 

KAKO AUTOMATIZOVANI SISTEM ZNA KAKO DA RADI SA SVAKOM PALETOM U SKLADIŠTU?

Automatizovani sistem skladištenja, projektovan i instaliran od strane STAMH Group, upravlja, skladišti i preuzima ukupno 10,368 paleta sa visinama u rasponu od 2,000 do 2,350 mm. Svaka paleta, koja ulazi u distribucioni centar, označena je posebnom etiketom, koja sadrži sve neophodne informacije za Automatizovani sistem skladištenja i skladištenu robu - serija, tip palete i druge informacije potrebne klijentu za najefikasnije poslovanje.

Nakon što se etiketa skenira, sistem donosi odluke o tačnoj poziciji na kojoj treba da se skladišti roba u skladištu Keller Logistics. AS/RS sistem za palete takođe bira tačnu hladnjačku komoru (1 ili 2) gde treba da bude smeštena sledeća paleta.

Palete koje će biti preuzete ranije mogu biti postavljene bliže tri odvojena ulaza u hladnjačke komore, opremljena posebnim sistemima za vazdušne brane. Tako, WMS - sistem za upravljanje skladištem - donosi odluke za optimizaciju troškova i vremena za izvršavanje svake operacije u skladištu.

 

KONSTRUKCIJA SISTEMA REGALA – VISOKI REGALI, SAMONOSIVI REGALI U HLADNJAČKIM KOMORAMA

Poseban sistem regala za palete u automatizovanom skladištu za palete sastoji se od čeličnih stubova, horizontalnih i dijagonalnih poprečnih elemenata, kombinovanih sa posebnim pocinkovanim gredama. Posebne ploče raspodeljuju opterećenje na podu. Sistem regala za palete takođe uključuje mnoge dodatne ojačavajuće i antisizmijske elemente.

Dizalice za palete se autonomno kreću kroz strukturu regala, prevozeći, podižući, pozicionirajući i preuzimajući palete. One se kontrolišu preciznim pozicijskim koordinatama za svaku paletu u skladištu.

Maksimalne tone opterećenja koja svaka ćelija paleta može podneti, kao i kilonevtoni svake odvojene sekcije u sistemu, prethodno su proračunata. Maksimalna opterećenja na skladišnom sistemu su ogromna. Ona su efikasno raspodeljena.

Posebna samonosiva struktura regala, koja podupire opterećenje paleta i automatizovane tehnologije, takođe je projektovana da izdrži značajna opterećenja od elemenata na lokaciji gde je skladište izgrađeno - sneg, vetar, pa čak i određeni seizmički pokreti.

Ova vrsta regala za palete omogućava maksimalnu gustinu skladištenja i izuzetno visoke nivoe slaganja (više od 10 u ovom slučaju), maksimalno koristeći horizontalnu površinu. Odgovarajuća visina i gustina skladištenja obezbeđuju više od 10,368 pozicija paleta, kojima se upravlja autonomno – bez ljudske intervencije unutar skladišne jedinice.

Pored visoko-bay AS/RS sistema regala za palete, projektovane i izgrađene su dodatne Mezanin platforme, koje omogućavaju pristup sistemu sa vrha i podržavaju opterećenje sistema za hlađenje i generatora hladnog vazduha na vrhu strukture regala.

Izgrađen je stub visine 33 metra, kao i Mezanin regali sa ukupnom površinom od 196 kvadratnih metara.

 

AUTOMATSKE TRANSPORTERE I TRANSPORTERE ZA PALETE - IDEALNA POVEZNICA IZMEĐU SVIH AUTOMATIZOVANIH MAŠINA I ZONA U SKLADIŠTU

LANČANI I VALJČANI TRANSPORTERI ZA PALETE U NOVOM AUTOMATIZOVANOM SISTEMU SKLADIŠTENJA PALETA

Sistemi transportera za palete, projektovani i implementirani od strane timova STAMH Group, obezbeđuju vezu između 4 automatske dizalice za palete unutar hladnjačkog skladišta i zona prijema i isporuke paleta u distributivnom centru.

 

VALJČANI SISTEMI TRANSPORTERA ZA PALETE U AUTOMATIZOVANOM SISTEMU SKLADIŠTENJA

Posebno projektovani valjčani transporteri za palete prevoze palete iz zona prijema i isporuke kroz posebne sisteme vazdušnih brana u skladištu i nazad u unutrašnjost hladnjačkih komora. Podržavajući valjci automatskih transportera za palete imaju jednostrano montiran lančani točak. Pokriveni su pocinkovanim omotačem za valjke.

 

LANČANI SISTEMI TRANSPORTERA ZA PALETE

Uz lančane transportere, palete teške do 1 tonu se horizontalno prevoze na dva robusna lančana puta. Oni obezbeđuju visokokvalitetan transport i savršenu zaštitu utovarenih jedinica na transporteru. Konstrukcija lančanog transportera sastoji se od čvrste čelične strukture. Podupirači su potpomognuti portalnim stubovima sa šrafovima i podesivim nogama.

 

AUTOMATIZOVANI SPECIJALNI LIFT MODULI ZA MENJANJE PRAVCA KRETANJA PALETA

Posebna lift stanica, još jedan tip modula transportera za palete, koristi se za promenu pravca paleta. Valjčni transporter se vertikalno podiže do visine prenosa pomoću ekscentričnog podiznog mehanizma, a zatim se prebacuje u sledeći pravac.

Pokret podizanja se vrši motor-reduktorom koji pokreće ekscentrične osovine putem potisnika i spojnih šipki. Ovaj modul transportera (podizna platforma za promenu pravca paleta) može raditi sa impresivnom produktivnošću od više od 180 uzastopnih paleta po satu, 24/7.

 

POSEBNA STANICA ZA PROVERU PALETA, AKO JE POTREBNO

Blok za proveru robe ili kontrolna stanica se nalazi na tačkama ulaza u Automatizovani sistem skladištenja instaliran u skladištu Keller Logistic u Rumuniji.

Posebna kontrolna stanica proverava konturu svake palete. Ova kontrolna stanica je opremljena svetlosnim barijerama, reflektorima i svetlosnom zavesom sa paralelnim svetlosnim zracima.

 

KAKO SE KONTROLIŠE TEŽINA SVAKE PALETE U AUTOMATIZOVANOM SISTEMU SKLADIŠTENJA PALETA?

Sistem za merenje težine se sastoji od četiri ćelije za vaganje i posebnog automatizovanog analizatora podataka. Ćelije za vaganje se nalaze ispod nogu modula transportera za palete, ispod kontrolne stanice. Stvarna težina svake palete može biti prikazana od strane analizatora podataka i preneta u viši sistem putem RS232 serijskog interfejsa. Sistem merenja težine, instaliran kao deo automatizovanog sistema transportera za palete, ima maksimalni opseg merenja od 1200 kg.

 

INTERFEJS KOMUNIKACIJE IZMEĐU LJUDI I MAŠINA U NOVOM AUTOMATIZOVANOM SISTEMU SKLADIŠTENJA PALETA IMPLEMENTIRANOM OD STRANE STAMH GROUP

HMI KONTROLNI PANELI U AS/RS (Automatizovani Sistem Skladištenja i Povlačenja) ili AS/RM (Automatizovana Mašina za Skladištenje i Povlačenje) ZA INTERAKCIJU U POLU-AUTOMATIZOVANIM OPERATIVNIM MODOVIMA

Svaki pojedinačni AS/RS (Automatizovani Sistem Skladištenja i Povlačenja) ili AS/RM (Automatizovana Mašina za Skladištenje i Povlačenje) koji su projektovani i instalirani od strane timova STAMH Group može raditi u 100% automatskom, polu-automatskom ili servisnom modu.

Za pravilne specijalne polu-automatske i servisne režime rada, sistem je opremljen HMI (Interfejs Čovek-Mašina) rešenjem - taktilnim ekranom sa više funkcija.

Kontrolni panel u polu-automatskom modu sastoji se od ergonomskog, kompaktnog industrijskog taktilnog panela ili touch screena. Ovaj kontrolni terminal nudi širok spektar funkcija:

  • Komande za transport paleta u polu-automatskom modu;
  • Dijagnostika i potvrda grešaka;
  • Prikaz sa otprilike 100 različitih poruka o radu i greškama;
  • Prikaz ciljanog skladišnog mesta;
  • Poruke o greškama koje terminal može prepoznati;

Specijalizovani automatizovani skladišni sistemi za kontrolu pozicioniranja paleta, projektovani i instalirani od strane STAMH Group i STAMH Solutions, obezbeđuju mogućnost autonomnog skladištenja, povlačenja i pomeranja paleta, bez ljudske intervencije. Kontrola ovih sistema sastoji se od dva glavna dela:

  • Fiksni deo - osnovna infrastruktura i funkcionalnost skladišta;
  • Pokretni deo - uključuje sve komponente koje se kreću i obavljaju specifične zadatke u automatizovanom skladišnom sistemu za palete;

Veza između stacionarnog i pokretnog dela sistema ostvaruje se putem informativnih svetlosnih barijera i Profinet komunikacionog sistema. Povezivanje sa podređenim sistemima vrši se putem Ethernet TCP/IP.

Pokretni deo sistema uključuje sve komponente za aktivaciju i pozicioniranje pokretnih elemenata i mašina, kao i elektronski sistem merenja pozicije i senzora.

Svaki pokretni frekventni konverter povezan je sa PLC-om sistema putem fieldbus interfejsa. Stacionarni deo predstavlja PLC programiran u skladu sa IEC 61131 standardom i povezan je sa višim sistemom upravljanja skladištem ili kontrolom materijalnog toka.

Rad sistema u polu-automatskom ili servisnom modu vrši se putem terminala za kontrolu na dodir koji je montiran na hitnom kontrolnom mestu podizne platforme.

 

 

POSEBNI SISTEMI BEZBEDNOSTI U AUTOMATIZOVANIM SKLADIŠNIM SISTEMIMA ZA PALETE

ZAŠTITNI SISTEMI U SISTEMU AUTOMATIZACIJE SKLADIŠTA, PROJEKTOVAN I INSTALIRAN OD STRANE STAMH GROUP - VMS SOFTVER MOŽE PRESTATI DA FUNKCIONIŠE AKO SE PREKINE VEZA SA ERP SISTEMOM

 

  • UREĐAJI I TAMPON LIMITERI

Svaka šina dizalice, koju je instalirao STAMH, opremljena je posebnim uređajima za sprečavanje prevrtanja. Na kraju svake šine postavljeni su posebni ograničivači koji sprečavaju sudare.

 

  • UGRAĐENA SIGURNOSNA KVAČILA I PRAĆENJE POLOŽAJA

Ugrađena sigurnosna kvačila štite viljuške i pogonski mehanizam od oštećenja u slučaju preopterećenja. Pozicija teleskopskih viljuški se prati pomoću prekidača ograničenja. SRM (sistem za skladištenje i preuzimanje) može se koristiti samo ako su teleskopske viljuške u sigurnoj, centralnoj poziciji.

 

  • SISTEMI ZA ZAŠTITU OD POŽARA

Sistemi za prevenciju požara su implementirani kako bi se smanjila koncentracija kiseonika u rashladnom skladištu, čime se smanjuje rizik od požara. Rešenje se naziva OxiReduct prevencija požara. Ono sprečava požare čak i pre nego što bi mogli da započnu.

 

  • PRISTUP GORNJEM DELU AUTOMATIZOVANOG SKLADIŠTA, PROJEKTOVAN I IMPLEMENTIRAN OD STRANE STAMH GROUP

Pristup gornjem delu skladišta obezbeđen je putem posebnih Mezaninskih struktura koje su projektovane iznad visokoregalnog sistema za palete. Mezaninska platforma je dostupna putem stepenica, omogućavajući osoblju siguran pristup povišenim oblastima. Ova struktura, koju je dizajnirao STAMH Group u automatizovanom skladištu Keller Logistic, osigurava efikasan pristup za servisiranje.

 

  • ZAUSTAVLJANJE U SLUČAJU NUŽDE

Dugmad za hitno zaustavljanje su smeštena na kontrolnoj tabli dizalice i glavnoj kontrolnoj tabli prolaza. Kada se aktiviraju, ova dugmad zaustavljaju ceo SRM (Mašina za skladištenje i preuzimanje).

 

  • SRM - PROVERA SLOBODE PALETA

Optički moduli za praćenje postavljeni na levoj i desnoj strani dizalice kontinuirano prate palete i njihove pozicije. Tako se svako bočno pomeranje paleta brzo otkriva, a SRM će signalizovati da je došlo do greške.

 

  • PROVERITE POPUNJENOST SERVISNIH PODRUČJA U SISTEMU

Status "zauzeto" ili "slobodno" prati se pomoću optičkih senzora za svaku pregradu na koju su usmereni. Kada je status "zauzeto", centralni prekidači za viljušku, kao i vertikalni i horizontalni pokreti automatskog skladišnog sistema, automatski se zaustavljaju.

 

  • MREŽE NA OSNOVU PRISTUPNIH KORIDORA I MREŽASTIH VRATA PRE SERVISNOG PRISTUPA

Pojedinačni prolazi u skladištu odvojeni su mrežastim ogradama visine 2,2 metra. Pristup prolazima za stacker kranove je moguć, ali je ograničen posebnim vratima koja se mogu zaključati. Naravno, postoje i dodatni električni interlock sistemi i sigurnosni sistemi povezani sa celokupnim automatizovanim skladišnim sistemom.

  • UREĐAJI ZA ZADRŽAVANJE ZA AUTOMATIZOVANE SKLADIŠNE SISTEME

U slučaju brzog pokreta nadole (npr. prekinuta dizalica), ograničivač brzine aktivira uređaj za zadržavanje na podiznom modu. Ovaj uređaj mehanički usporava i drži podiznu jedinicu. Kada se ovaj poseban uređaj za zadržavanje aktivira, takođe se aktivira i hitna kočnica, osiguravajući trenutnu obustavu svih operacija kako bi se očuvala bezbednost i sprečila potencijalna nezgoda. Ovaj integrisani sistem bezbednosti je od suštinskog značaja za zaštitu kako opreme, tako i osoblja u automatizovanom skladišnom sistemu.

  • SPECIFIČNI MODULI ZA MERENJE OPTEREĆENJA ZA AUTOMATIZOVANE SISTEME MAGACINA

Napetost na užetu za podizanje, a time i opterećenje na liftu, beleži se uređajem za merenje opterećenja;

 

  • ZAŠTITA OD POPUŠTANJA KONOPCA

Ako se napon na dizalnom konopcu smanji, mašina može inicirati 'sigurno zaustavljanje' pre nego što dizalni konopac potpuno opusti. Uređaj za merenje opterećenja detektuje da je opterećenje skinuto sa dizalnog konopca i tako pokreće hitno zaustavljanje.

 

  • ZAŠTITA OD PREOPTEREĆENJA VILJUŠKARSKIH DIZALICA

U slučaju preopterećenja, sigurno zaustavljanje se automatski pokreće. Kontakt za preopterećenje bloka za merenje opterećenja detektuje nedozvoljeno preopterećenje i aktivira prekidač za zaustavljanje u slučaju nužde.

 

  • PRECIZNO POZICIONIRANJE ODELJKA

Specijalne kamere obezbeđuju precizno pozicioniranje komore sa obe strane u X i Y pravcu;

Novi Automatizovani Sistem Skladištenja, projektovan, isporučen i integrisan od strane posvećenih timova, obezbeđuje značajnu, dugoročnu konkurentsku prednost za Keller Logistic u Rumuniji. Saznajte više o sistemima automatizacije skladišta ovde. Ne oklevajte da nas kontaktirate na office.rs@stamh.com za više informacija!