Očekujemo Vas na LogiMAT-u 2025! Zatražite svoj besplatan e-kod za ulaz na office@stamh.com
12/11/2020

4 važna saveta za izbor pravog WMS-a

WMS prezentacija

Trenutna situacija je u velikoj meri ubrzala tempo modernizacije i promene preduzeća. Digitalizacija svih procesa i uvođenje inovativnog i moćnog WMS-a (Warehouse Management Softvare) ključni su i više nisu himera budućnosti, već nužnost koja vodi do konkurentnosti.

Mnogo pre implementacije, kompanija se mora pripremiti za izbor, razumeti važne karakteristike WMS softvera, izabrati najprikladnijeg podizvođača i napraviti jasan plan implementacije.

Da bismo pomogli kompanijama koje žele da primene WMS, pružamo vam 4 važna saveta za izbor pravog softvera i partnera za implementaciju. Pogledajte šta su oni!
 


Savet 1: Interna priprema za izbor softvera za skladištenje i logistiku

Jedan od najvažnijih početnih koraka je formiranje projektnog tima. Da biste izabrali pravo WMS rešenje, morate da kreirate Cross Functional Team. Trebalo bi da uključi profesionalce sa digitalnim razmišljanjem iz odeljenja za finansije, prodaju, proizvodnju, IT i naravno - skladište.

Uobičajena greška je nastavak automatizacije putem WMS procesa koji su loše organizovani. Stoga je jedan od zadataka projektnog tima da napravi analizu procesa u skladištu na osnovu koje se može optimizirati rad timova u njemu.

Na osnovu ove analize, ključne funkcije softvera imaju prioritet. Projektni tim mora biti svestan koje su funkcionalnosti obavezne, koje su izuzetno poželjne i koje su tipa "dobro ih je imati".

Pošto je izbor softvera za skladištenje korak koji direktno utiče na razvoj poslovanja, preporučljivo je napraviti prognozu razvoja preduzeća. Da ne ispadne da vremenom odabrani softver ne može da zadovolji rast kompanije. Izbor prelaska na operacije koje zahtevaju manje ljudskih resursa na račun hardverskih i softverskih rešenja - automatizacije i robotike, direktno utiče na sve ostale procese u kompaniji.

A poslednji korak u radu ovog tima je izrada studije izvodljivosti. Ako nije potpun ubeđivanje menadžmenta da da zeleno svetlo može biti bezuspešno. U tu svrhu, ključno je napraviti kvalitativnu i kvantitativnu uporednu analizu koja ne propušta značajne direktne ili indirektne posledice. U ovoj fazi izuzetno zavisi od prethodnih elemenata. Na primer - kakvu težinu treba staviti na ljudski element u situacijama kada je globalna pandemija dovela do posla?

 

Savet 2: Odaberite funkcije softvera WMS koje su važne za vaše poslovanje

Nakon što je uprava dala zeleno svetlo za projekat, tim mora utvrditi koje bi glavne karakteristike WMS-a trebale biti tražene. Pre svega, mora biti pristupačan. Izvoz podataka u njega trebao bi da bude lak i zgodan za njegove korisnike. Preporučuje se da interfejs bude prilagođen korisniku u realnom vremenu. Osim toga, program mora biti kompatibilan sa opšteprihvaćenim standardima - regulatornim ili proisteklim iz prirode posla.

U zavisnosti od delatnosti date kompanije, dodaju se različite specifične funkcionalnosti softvera, koje se odnose na zahteve za određene vrste robe - na primer, funkcionalnosti vezane za rad sa akciznom robom, opasnom robom, serijskim brojevima itd.

Savremeni WMS mora omogućiti istovremeni smeštaj i branje paleta. Na ovaj način neće doći do praznog hoda opreme za dizanje. Da se ​​može sistematski skladištiti na mestima prema postavljenim parametrima.

Veliki plus je sam sistem koji daje predloge za preuređenje skladišta radi optimizacije prostora i odabira različitih modela za pikiranje, prema sastavu narudžbe. Druge dobre prakse koje mogu podržati sistem su planiranje i kontrola ljudskih resursa i skladišne opreme, implementacija sistema za motivaciju osoblja, i u skladištima 3PL - distribucija vrednosti usluge od strane kupaca i dr.

Preporučuje se da traženi WMS bude modularnog tipa i da ima mogućnost dodatnog proširenja. Vreme i troškovi mogu biti značajno niži tokom implementacije, ako je većina funkcionalnosti prepuštena vanjskim kompanijama i predstavljaju dodatne module. Na ovaj način sam softver brže radi u standardnim procesima. Vremenom se u softver mogu integrisati nove funkcije i dodati novi korisnici.

Skoro je obavezno da se softver može integrisati sa drugim sistemima - ERP, CRM, TMS, BI i dr. Ne treba propustiti mogućnost integracije sa sistemima za automatizaciju i robotiku, tehnologijama odabira (glasovni sistemi, RFID, odabir na svetlost, osvetljenje itd.). Oni su potrebni pri prelasku sa procesa u skladištu, uglavnom zavisnih od ljudskog faktora, na upravljanje putem hardverskih i softverskih rešenja.

 

Savet 3: Ne potcenjujte važne aspekte pri izboru izvođača

Nakon što odredimo koje funkcionalnosti je potrebno da ima odgovarajući softver, možemo nastaviti izborom
 izvođača. Pre svega, potrebna kompanija integrator mora imati značajno profesionalno iskustvo. Velika prednost je imati iskusne profesionalce u izgradnji i upravljanju procesima skladištenja. Pre postavljanja WMS-a moraju postojati odgovori na pitanja "kako bi trebalo da bude", a ne "kako je sada".

Veoma je važno da li proizvod koji se nudi ima snažno prisustvo na tržištu. Softverski proizvodi se pojavljuju stalno, ali se često dešava da prestanu postojati, pa se njihovo održavanje prekida. Životni vek proizvoda na tržištu važan je pokazatelj održanog nivoa i relevantnosti za potrebe kupaca.

Posvećenost određenoj kompaniji i softverskom proizvodu koji ona implementira dugo traje i ima određenu cenu. Integrator nije samo trgovac, već vaš partner. Poverenje među partnerima faktor je koji je relevantan u svakom segmentu poslovanja. Stoga, u početnim razgovorima, pokušajte da gledate dalje od prezentacija i demonstracija. Da li smatrate da ste tretirani kao partner, a ne samo kao dobar pokazatelj u godišnjem rezultatu?

Dobro je da kompanija koja je razvila proizvod ima istraživanje i razvoj. Važno je ono što se ulaže u ovu aktivnost da bi softver bio ažuran.

Potrebno je da tim bude obavešten o dodatnim troškovima za aktiviranje novih funkcionalnosti u budućnosti, a ne da se zadovolji samo procenom ponuđenih parametara.

Naravno, kao i kod svake transakcije, posebna pažnja se posvećuje raspoloživim resursima za implementaciju projekta. Međutim, svaka kompanija postavlja određena ograničenja u iznosu koji može potrošiti na softver.

Kao i svaki proizvod koji će se dugoročno koristiti, softveru je potrebna pravovremena tehnička podrška. Stoga se ozbiljna pažnja mora posvetiti tehničkoj podršci koju pruža integrator. Potrebno je osigurati minimum otklanjanja grešaka u standardnoj verziji, učiniti nove verzije dostupnim, kao i savete o upotrebi.

Poželjno je da izvođač bude u mogućnosti da obezbedi hardverska rešenja preko pouzdanih podizvođača.

 

Savet 4: Napravite detaljan plan implementacije

Prvi korak u razvoju plana implementacije je odabir pravog vremena. Poželjno je da je to period godine tokom kojeg je poslovanje preduzeća slabo. Zatim je potrebno odrediti realne rokove i postaviti jasne zadatke.

Odabrani su ključni igrači. To su proaktivni ljudi sa digitalnim razmišljanjem koji će integratorima biti stalno dostupni i pomoći im.

Bilo bi dobro razviti program obuke zaposlenih od početka i započeti ga na vreme. Ne dozvolite da softver bude potpuno integrisan i da oni ne znaju šta da rade sa njim.

Ne preporučuje se izmena pre dovršetka osnovnog modela. Bolje je odložiti dodatke koji se pojavljuju u pokretu, kako ne bi poremetili osnovne procese.

Naravno, proces implementacije mora se stalno pratiti i blagovremeno preduzimati korektivne mere.

U prisustvu starog softvera, može se predvideti period paralelnog rada dva programa. Ovde se radi više o prevazilaženju strahova od novog sistema, nego o njegovom ispravljanju.