Nivo automatizacije procesa skladištenja i sakupljanja u različitim skladištima u Rumuniji pokazuje novi trend. Stoga je STAMH Systems – međunarodni dobavljač automatizovanih rešenja za skladištenje, razvio dve nove linije proizvoda za potpuno skalabilne sisteme skladištenja, namenjene automatizovanom skladištenju i preuzimanju paleta, odnosno za skladištenje kutija sa malim proizvodima: Atlas®2D i eScala®3D
Za razliku od 2021. godine, poslovni kontekst danas je drugačiji. Povećani pritisak na troškove u lancu snabdevanja preklapa se sa potrebom za novom tehnologijom u logističkim i distributivnim centrima. Ipak, 2022. godina se pokazuje kao profitabilna za STAMH Systems u Rumuniji. Trenutno ostvarujemo promet četiri puta veći nego 2021. godine, kada je iznosio preko 3.2 miliona evra. Ne propustite ovaj intervju sa gospodinom Mihai Davidom - CEO STAMH Systems.
Intermodal i logistika: Kako definišete i kako vidite tržište logistike u prvoj polovini 2022. godine, i kako će se dalje razvijati? Da li očekujete povećanu potražnju pre kraja ove godine?
Mihai David: Tržište logistike je pokazalo stabilnost i zrelost tokom ove godine. Skladišta su opremljena novim sistemima za skladištenje, a interesovanje za automatizaciju neprekidno raste. Spoljni pritisak zbog regionalnih političkih događaja će biti značajan. Po našem mišljenju, u drugoj polovini 2022. godine biće više zahteva za rekonfiguraciju i novom opremom za regale.
Intermodal i logistika: Iz perspektive nedavno implementiranih projekata, šta ste primetili kao različito ove godine u poređenju sa 2020. i 2021.?
Mihai David: Vidimo više ulaganja u sisteme skladištenja i dinamička intralogistička rešenja. Kompanije posvećuju posebnu pažnju novim rešenjima za izvršenje narudžbina, povećavajući nivo automatizacije svojih rešenja za biranje i sastavljanje narudžbina;
Intermodal i logistika: Da li problemi u lancu snabdevanja utiču na vas, posebno kada je reč o snabdevanju sirovinama? Da li postaje skuplja polovna oprema?
Mihai David: U poređenju sa prethodnim godinama, osetili smo uticaj problema u lancu snabdevanja, pre svega zbog povećanja troškova transporta, između 60% i 80%, ali i povećanja troškova sirovina. Nismo imali drugog izbora nego da prenesemo ovo povećanje na krajnjeg kupca. To znači povećanje od 60% po mestu palete u magacinu;
Intermodalna i logistika: Da li je povećanje troškova za projekte o kojima se pregovaralo 2021. godine, a sprovedeno 2022. godine, uticalo na vas i kako ste uspeli da ga prenesete na svoje klijente?
Mihai David: Imajući u vidu naše klijente i dobavljače, STAMH Systems primenjuje politiku potpune transparentnosti i fer igre. To je deo DNK naše kompanije. Povećanje troškova uticalo je na nas samo do te mere da su ponude imale mnogo kraći rok važenja, ponekad do maksimalno četiri radna dana. Na taj način smo izbegli moguće promene cena koje bismo morali da prenesemo našim poslovnim partnerima.
Intermodal i logistika: Koji trendovi su vidljivi na tržištu? Kako stoje stvari sa novom naspram polovne opreme?
Mihai David: Ne možemo napraviti tačnu procenu jer ne prodajemo polovnu opremu i regale. Možemo samo izvršiti detaljnu evaluaciju polovne opreme sa tehničkog aspekta, uzimajući u obzir svaki pojedinačni slučaj ponovne upotrebe. Kada imamo takav slučaj, posebno naglašavamo da ukupna težina uskladištenih tereta mora biti smanjena za 20-30% u poređenju sa novim sistemima za skladištenje. Tokom vremena, čak i bez fizičkog propadanja i vidljivih nedostataka, možemo da cenimo i svesni smo slabosti već korišćenih struktura regala.
Obično se vraćamo zahtevima za polovnu opremu samo za određene tipove regala i skladišne opreme. Izražavamo naše mišljenje vezano za nosivost – u skladu sa našim politikama transparentnosti i fer igre. Nosivosti moraju biti smanjene, a sigurno se uključujemo u periodične tehničke provere korišćenih sistema. Dajemo sve od sebe da pomognemo novim klijentima u proceni mogućnosti ponovne upotrebe određenih komponenti na novoj lokaciji ili u novim mogućim konfiguracijama, kao i u instalaciji, inspekciji i servisiranju regala. Ali ove evaluacije nisu naša glavna delatnost. Sve što se udaljava od inženjeringa i prelazi u područje empirijskih procena predstavlja veći rizik za klijente i ne preporučujemo to.
Intermodal i logistika: Koji je nivo automatizacije distribucionih centara u Rumuniji? Kako tržište prihvata nove automatizovane sisteme skladištenja iz regionalne perspektive?
Mihai David: Već smo lansirali 2 nove proizvodne i inženjerske linije za skalabilne sisteme skladištenja u zavisnosti od potrebne primene: Atlas®2D i eScala®3D. Namenjeni su za potpuno automatizovano skladištenje paleta, ali i za skladištenje kutija, posuda i kaseta sa manjim proizvodima - za brže i efikasnije aktivnosti prikupljanja i ispunjavanja narudžbina.
U poređenju sa sadašnjim automatizovanim rešenjima, koja se ne mogu kasnije modifikovati i zahtevaju nove tehnologije, sada će biti moguće dodati novu opremu već implementiranim sistemima skladištenja kako bi se prilagodili povećanju intenziteta u skladištu ili distributivnom centru.
Intermodalni i logistički: Kakvi su planovi STAMH Systems u Rumuniji za 2023. godinu?
Mihai David: Fokusiraćemo se na razvoj i implementaciju 100% automatizovanih sistema za skladištenje. Godinu smo započeli implementacijom novog, potpuno automatizovanog sistema za skladištenje paleta, posebno dizajniranog za skladišta koja su izgrađena i podržana samom konstrukcijom regala. Ove fabrike mogu raditi na temperaturama dubokog smrzavanja ❄️ i u rasponu rashladnih temperatura. Nova skladišta i distribucioni centri biće strateški locirani u centru zemlje, kao logistički čvor sa neposrednim pristupom svakoj regiji u Rumuniji.
Sa našim novim 100% automatskim rešenjima za intenzivno skladištenje i preuzimanje paleta, kao i sistemom za skladištenje eScala®3D, cilj nam je da pomognemo kompanijama da povećaju svoje kapacitete skladištenja i optimizuju intralogističke procese. Prelazak je jednostavan, budući da se integrisani STC softver može lako povezati sa ERP i WMS rešenjima naših partnera.
U poređenju sa drugim sistemima, troškovi skladištenja i operativni troškovi biće niži, jer ova rešenja ne zahtevaju dodatne transportne trake za intralogistički transport. Uvođenje dva energetski efikasna sistema koja su skalabilna u pogledu protoka i kapaciteta, prilagođava se različitim operativnim nivoima, uz brz povratak ulaganja. Ciljane industrije za ove sisteme uključuju maloprodaju, e-trgovinu, farmaceutsku industriju, FMCG, visoku tehnologiju, automobilski sektor, modu, hemijsku industriju i skladišta sa flaširanim napicima.